20 marca w Klubie Gwint w Białymstoku odbyły się XII obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.
Przy dźwiękach piosenek trzech zespoółów muzycznych świetnie się bawili niepełnosprawni uczniowie białostockich szkół uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.
Światowy Dzień Zespołu Downa jest bowiem nie tylko dniem świadomości o tej wadzie genetycznej, dniem przeciwstawiania się dyskryminacji osób z zespołem Downa, ale także powodem do radości, do śmiechu i uśmiechu.
Ważne są wszystkie formy obchodów tego dnia.
Ważne dla osób z zespołem Downa,ich rodzin, przyjaciół. Ważne dla społeczności, której wszyscy powinniśmy być rónoprawnymi członkami.
21 marca 2017 roku w Centrum Johna Knoxa w Genewie odbyły się warsztaty z udziałem osób z zespołem Downa oraz ich rodzin.
Podczas warsztatów uczestnicy szukaliodpowiedzi na następującepytania:
Warsztaty były bazą doprowadzenia otwartego dialogu podczas sesji wONZ, prowadzonej pod hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa: "Mój głos! Moja społeczność!"
Po warsztatach odbyłosię spotkanie w rezydencji Ambasador Brazylii, Marii Nazareth Farani Azevêdo, Stałego Przedstawiciela Biura Narodów Zjednoczonych w Genewie.
20 marca delegacja Integrującego Stowarzyszenia Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi wzięła udział w konferencji "Świat bez zespołu Downa?".
Konferencja odbyła się w siedzibie ONZ w Genewie przy udziale osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Polskę reprezentowała Małgorzata Jabłońska z rodziną oraz z wolontariuszką, Marią Jasionowską, która wspierała delegację z naszej organizacji.
Podczas konferencji osoby z zespołem Downa udowodniły, że są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. Mówcy: Peter Harteveld (Holandia), Kathleen Humberstone (Wielka Brytania) - oboje z zespołem Downa, Clotilde Noël (Francja), matka dziecka z zespołem Downa, Jean-Marie Le Méné (Francja), prezes Fundacji Jérôme Lejeune, Dr. Teresa Vargas (Hiszpania), matka dziewczyny z zespołem Downa oraz inni uczestnicy konferencji przedstawili swoje osiągnięcia, problemy i radości.
Kathleen Humberstone na zakończenie swojego wystąpienia zadała pytanie:
- Czy naprawdę świat beze mnie byłby lepszy?
Osoby z zespołem Downa mają szansę na pełne, godne życie. Niestety, polityka w niektórych krajach pozbawia ich tej szansy. Co jest uderzające - najczęściej dzieje się tak w krajach z wielkim zaangażowaniem przeciwstawiających sie dyskryminacji z wielu innych powodów.
Właśnie te kraje prowadzą politykę dyskryminacyjną w stosunku do osób z zespołem Downa i z innymi niepełnosprawnościami, które zostają potwierdzone przez testy i badania prenatalne.
W krajach, gdzie walczy się z dyskryminacją badania naukowe są wykorzystywane do eliminowania ze społeczeństwa osób m.in. i przede wszystkim osób z trisomią 21 chromosomu.
Są kraje, gdzie od kilku lub kilkunastu lat nie urodziło się żadne dziecko z zespołem Downa.
Dokąd zmierza nasz świat?
Można włączyć się w przeciwdziałanie dyskryminacji osób z zespołem Downa podpisując petycję.
Problem nie tkwi w samych testach i badaniach prenatalnych. Problemem jest narzucanie przez lekarzy w tzw cywilizowanych krajach aborcji jako jedynego rozwiązania, nie pozostawianie rodzicom wolnego wyboru.
Prawo we Francji, Holandii, Islandii jest wrogie wobec jakichkolwiek prób przedstawiania ludzi z zespołem Downa jako równoprawnych mieszkańców naszej planety. I temu warto się przeciwstawić.
Małgorzata Jabłońska otrzymała zaproszenie na obchody Międzynarodowego Dnia Zespołu Downa w siedzibie ONZ w Genewie.
Niestety, ze względu na wysokie koszty wyjazdu udział Małgorzaty stanął pod znakiem zapytania. Nasza organizacja nie prowadzi działaności gospodarczej, jest organizacją NON PROFIT. Rodziny, wychowującej osobę z niepełnosprawnoscią takze nie stać na tak duży wydatek.
Dzięki pomocy osób i instytucji, rozumiejących wagę wydarzenia, delegacja z Integrującego Stowarzyszenia Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi mogła uczestniczyć w obchodach, zorganizowanych przez Fundację Jérôme Lejeune (20.03 w ONZ w Genewie oraz 21.03 w Parlamencie w Brukseli - tu wzięła udział delegacja ze Stowarzyszenia Bardziej Kochani - Małgorzata musiała wybraćmiędzy zaproszeniami na obchody w różnych miejscach) oraz przez Down Syndrom International w dniach 21.03 (warsztaty w Centrum Johna Knoxa) i 22.03 w siedzibie ONZ w Genewie.
Pan Andrzej Grzyb, europoseł z Wielkopolski, który na co dzień w Brukseli zajmuje się prawami człowieka, nie tylko wsparł naszą delegację, ale towarzyszył delegatom podczas obchodów. Delegaci z Polski,z naszej organizacji, mieli także okazję zapoznać się z sytuacją osób niepełnosprawnych w okręgu, z którego deputowany pochodzi, o formach wsparcia tej grupy społecznej. Aktywność lokalnych władz jest godna naśladowania i powielania na terenie naszego województwa. Zwłaszcza ilość warsztatów terapii zajęciowej oraz innych fo9rmaktywizacji dorosłych osób niepełnosp-rawnych, włączajac w to placówki, przysposabiajace do zawodu.
Jak ważne jest wspieranie aktywności społecznej i zawodowej w usamodzielnianiu się osób z niepełnosprawnościami nikogo chyba nie trzeba przekonywać.
Spotkanie z europosłem, Andrzejem Grzybem, jego wsparcie merytoryczne i finansowe nie tylko umożliwiło wyjazd naszej delegacji na tak ważne obchody w siedzibie ONZ w Genewie, ale też otworzyło przed naszym stowarzyszeniem nowe obszary działań.
Naszą delegację i jej wyjazd na XII obchody Światowego Dnia Zespołu Downa wsparli finansowo:
- Eurodeputowany, Andrzej Grzyb
- Polska Misja Katolicka w Bazylei
- Polska Parafia Katolicka Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Stuttgarcie
- Fundacja Małych Stópek w Szczecinie
- ksiądz doktor Jan Krzysztof Miczyński
- ksiądz Andrzej Bastrzyk
Organizacyjnie wsparło naszą delegację Stałe Przedstawicielstwo przy Biurze Narodów Zjednoczoncyh w Genewie - współorganizator konferencji pod hasłem "Mój głos! Moja społęczność".
Pracownicy Misji przy Biurze ONZ opiekowali się naszą delegacją oraz zapewnili zakwaterowanie.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za to, że Małgorzata z rodziną i z wolontariuszką, pracującą z osobami z zespołem Downa mogli uczestniczyć w wydarzeniach w Genewie. To jest bardzo ważne dla osób, dyskryminowanych i wykluczanych ze społeczeństwa.
Po warsztatach w Centrum Johna Knoxa ich uczestnicy zostali zaproszeni na koktajl do rezydencji Ambasador Brazylii, Marii Nazareth Farani Azevêdo, Stałego Przedstawiciela przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie .
Jednym z gości był Ambasador, Piotr Stachańczyk, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, współorganizator konferencji w dniu 22 marca.
To były pracowite i pełne emocji dni. Naprawdę spotkania, konferencje, inne wydarzenia z udziałem osób z zespołem Downa mają ogromne znaczenie zarówno dla społeczeństwa, które w ten sposób zdobywa wiedzę na temat tej wady genetycznej jak i osób nią dotkniętych - oni nabywają wiary w siebie, przekonania, że nie są mniej wartościowi od innych członków społeczności.